Üye Girişi
Detaylı arama ile firma bilgileri, ürün bilgileri, sektör bilgileri gibi kriterler belirterek daha isabetli sonuçlar elde edebilirsiniz.
Türkiyede Turizm

Turizm  

Türkiye, tanınmış bir turizm destinasyonu olarak endüstrinin gerek yerleşik gerekse gelişmekte olan alt sektörlerinde yatırım fırsatları sunmaya devam etmektedir.

 

Türkiye dünyada turistlerin en çok talep gösterdiği 6. ülke olup her yıl 30 milyonu aşkın turist tarafından ziyaret edilmekte ve bu sayı her yıl artmaya devam etmektedir. Türk turizm sektöründeki enerjik ve sürekli büyüme, son küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerinden etkilenmeyerek henüz kullanılmamış çok büyük bir potansiyeli de elinde tutmaktadır. Güçlü bir şekilde büyüyen sektör, Ege ve Akdeniz boyunca uzanan nefes kesici kıyı şeridi, uzun kumsallar ile bakir körfezler gibi çok çeşitli turizm merkezleriyle zenginlik göstermektedir. Türkiye'nin doğal kaynaklarına ek olarak ülke aynı zamanda tarihte iz bırakan pek çok uygarlığın doğduğu yerdir. Anadolu Yarımadası, bazılarının tarihi bin yıl öncesine uzanan, çeşitli imparatorluklardan ve farklı kültürlerden miras kalmış sayısız arkeolojik bölgeye de ev sahipliği yapmaktadır. Batı’da Efes'ten Doğu'da Nemrut Dağı'na kadar çeşitli kültür ve inanışlara ait kutsal alanlara, tapınaklara ve dini yerlere de sıkça rastlanmaktadır.

 

Türkiye'nin güçlü sosyo-ekonomik büyümesine katkıda bulunan Turizm Bakanlığı ve turizm sektörünün sivil toplum aktörleri, bu önemli sektörün barındırdığı çeşitli fırsatların tüm potansiyelini kullanarak turizm gelirlerini artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Türk hükümeti kullanım fiyatlarını azaltmayı ve vergi oranlarını düşürmeyi öngören programlar sunup bu yönde politikalar izlerken, sektörün büyümesini engelleyebilecek tüm bürokratik engelleri de kararlılıkla ortadan kaldırmaktadır. Hükümet ve sanayi kuruluşlarının ortak çabaları şimdiden özellikle ülkenin en büyük şehri İstanbul'da kongre turizmini canlandıran büyük kongre ve fuar merkezleri yapımı gibi yeni alanlarda yapılan yatırımların artmasını sağlamıştır. Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan benzersiz konumunun yanı sıra yüzü aşkın beş yıldızlı otel ve son teknoloji ürünü tesisleri ile bu tarihi başkent geniş çaplı uluslararası toplantı, fuar ve sergiler için ideal bir yerdir.

 

Yabancı hastaların Türk hastanelerde tedavi görebilmeleri için neredeyse tüm bürokratik işlemlerin ortadan kaldırılması, sağlık turizmi sektörünün istikrarlı büyümesine katkıda bulunmuştur. Ayrıca, çevre koruma politikalarının yeniden düzenlenmesi, yeni keşfedilen eko-turizm fırsatlarının geliştirilmesinin de önünü açmıştır.

 

  • Türkiye dünyada turistler tarafından en çok ziyaret edilen 6. ülke olup ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. 2007 - 2012 yılları arasında, ülkeye gelen uluslararası turist sayısı % 37 artmış olup 31,5 milyonu aşkın yabancı ziyaretçiye ulaşılmıştır.
  • Türk turizm sektörü son yıllarda küresel ortalamanın üzerinde bir büyüme kaydetmiş ve sektörün gayrisafi milli hasılaya doğrudan katkısı 2012 yılında 30 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.
  • Turizm sektörü 2023 yılı itibarıyla 60 milyon turist ziyareti ve 80 milyar ABD doları gelir hedeflemektedir.
  • İstanbul Atatürk Havaalanı 2012 yılında 29 milyonu uluslararası uçuş yolcusu olmak üzere 45 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlamıştır.
  • Antalya Havaalanı 2012 yılında 25 milyon yolcuyu ağırlamış olup bunlardan 20 milyonu uluslararası uçuş yolcusudur. Antalya Havaalanı 75'i aşkın destinasyon arasında sefer düzenleyen 50'den fazla farklı havayolu şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Antalya Havaalanı aynı zamanda uluslararası yolcu sayısı bakımından dünyadaki en işlek 21. havaalanıdır.
  • 2012 yılında, Türkiye'deki havayolu yolcularının sayısı 130 milyonu aşmıştır. İstanbul 2012 yılında yapılan 128 kongre ve toplantı ile en gözde kongre merkezleri arasında 8. sıraya yerleşmiştir. (Uluslararası Kongre ve Konferans Birliği - ICCA)
  • Jeotermal turizm potansiyeli bakımından, 1300 kaplıcasıyla Türkiye dünyada ilk yedi ülke arasında, Avrupa'da ise 2. sırada yer almaktadır. Termal tatil merkezlerindeki yatak sayısı 35.000'e ulaşmıştır.
  • Türkiye'de 7200 km’lik kıyı şeridi ve kumsal bulunmaktadır; ülke 355 mavi bayraklı kumsala sahip olup 38 ülke arasında 4. sıradadır. Türkiye'de ayrıca 19 mavi bayraklı yat limanı bulunmaktadır.
  • Türkiye, 15 işletme lisanslı golf turizmi tesisiyle golf turizminde de yükselen bir merkezdir. Türkiye'deki golf sahalarının çoğunda Akdeniz iklimi için ideal olan ve on yılı aşkın süre kullanılabilen Bermuda çimi kullanılmaktadır.

 

Altın : 146.58
Euro : 4.1506
Dolar : 3.5407
İmkb : 107800
Bizi Takip Edin
Türk Ticaret Rehberi - Türkiye'nin Ticari Firma Rehberi    Müminderesi yolu, Rüstemoğlu Apt. No:42/12, SahrayıCedit- İSTANBUL    Telefon:    +90 216 355 75 37    +90 216 355 75 38    info@turkticaretrehberi.com
© 2000 - 2022 Türk Ticaret Rehberi - www.TurkTicaretRehberi.com - Her Hakkı Saklıdır